Volleyball


2016-17 Girls Volleyball Schedule

*Home games listed in BOLD.

Date

8/16

8/19

8/23

8/25

8/27

8/29

8/30

9/5

9/7

9/13

9/17

9/19

9/20

9/22

9/29

10/4

10/6

10/8

10/11

10/12

10/13

10/15

10/17-20

10/22

10/28-29

Time

5:30 p.m.

5:15 p.m.

6:00 p.m.

6:00 p.m.

TBA

6:00 p.m.

5:30 p.m.

5:30 p.m.

5:30 p.m.

5:30 p.m.

TBA

5:00 p.m.

6:00 p.m.

5:00 p.m.

5:30 p.m.

5:00 p.m.

5:00 p.m.

TBA

5:30 p.m.

6:00 p.m.

5:30 p.m.

8:30 a.m.

TBA

TBA

TBA

Opponent

Jamboree

Lutheran St. Charles (JV/V)

Sacred Heart Catholic (JV/V)

Eugene High School (JV/V)

Branson Tournament

Fulton (JV/V)

Hermann (9th/JV/V)

New Haven (JV/V)

Battle (JV/V)

Montgomery County (JV/V)

Hallsville Tournament

Fatima (9th/JV/V)

Hallsville (JV/V)

Brookfield (JV/V)

Hickman (9th/JV/V)

Wright City (JV/V)

Helias Catholic (9th/JV/V)

Eugene Tournament

Centralia (9th/JV/V)

Southern Boone (JV/V)

North Callaway (JV/V)

Hickman JV Tournament

Class 2 District 7 Tournament

Class 2 Sectionals & Quarterfinals

Class 2 State Championship

Location

Centralia

St. Charles

Sedalia

Columbia

Branson

Fulton

Columbia

New Haven

Columbia

Columbia

Hallsville

Westphalia

Columbia

Brookfield

Columbia

Columbia

Jefferson City

Eugene

Centralia

Columbia

Columbia

Columbia

TBA

TBA

TBA

Result

#

2

5

9

10

11

12

14

15

20

22

Name

Emma Travis

Amber Wright

Michaela Wright

Hannah Goedrich

Reni Akande

Kate Bedsworth

Leah Sanchez

Liz Flippin

Sam Tackitt

Ellie Kayser

Height

5’10”

5’9″

6’5″

5’6″

5′

5’4″

5’8″

5’8″

5’6″

5’8″

Position

MH

H

MH

H

DS

DS

H

H

S

H

Class

12

10

12

12

10

10

12

12

12

12

#

5

6

7

10

12

14

15

23

24

30

Name

Kate Bedsworth

Jo Jo Sexton

Amber Wright

Reni Akande

Emily Bacon

Alexa Berghager

Isabella Ngo

Abby Reisinger

Carly Kiesling

Oserima Anyokwu

Height

5’4″

5’4″

5’9″

5′

5’4″

5’5″

5’5″

5’1″

5’2″

5’7″

Position

DS

MH

H

DS

S

MH

H

S

H

H

Class

10

9

10

10

9

9

9

9

9

9

volleyball

Head Coach: Lisa Wright – lwright@toltoncatholic.org

Assistant Coach: Dakota Owens

Program Accomplishments: 

All District – Emma Travis, Noelle Rhoades, Michaela Wright

All Regional – Michaela Wright – 1st team;  Noelle Rhoades – Honorable Mention

All State – Michaela Wright – 2nd team